Хотел „Рамада Пловдив Тримонциум“

 Пловдив е много по-стар от своя Стар град с възрожденските му къщи. Докато се разхожда из осеяната с археологически разкрития централна част на града, човек може да се зачуди защо хората са облечени с дрехи от нашата, вместо от други епохи. Всяко разпорване на „хастара“ под тепетата отваря врата към древни пластове история. Нещо повече –

над някои от установените артефакти дори може да се пренощува.

Току-що съм се настанила в „Рамада Пловдив Тримонциум“ и вече се чувствам като принцесата върху граховото зърно не, а като гостенката върху разкопките. Няколко етажа под мен, в помещението с вътрешния басейн на хотела са обособени и показани останките от стар римски път. За протокола: хотелът разполага и с външен басейн, около който по това на време на годината (средата на март) се събират предимно гълъби.

Филипопол бил изграден по плановете на Хиподам от Милет (498-408 г. пр.н.е.),

известен с прозвището „бащата“ на градоустройството.

Според въпросните планове всички улици и пътища трябвало да се пресичат под прав ъгъл, а по тях се строяли новите, перспективни, обещаващи да процъфтяват градове. Пътят под хотел „Тримонциум“ е изграден в края на I век от новата ера с направление изток-запад и бил извън тогавашните градските стени.

С гледката от балкончето на стаята ми на четвъртия етаж първо се „покатервам“ към Джамбаз тепе, сградата на Девическото гръцко училище, Античния театър и пр.

После виждам Сахат тепе с часовниковата кула, Бунарджика с паметника Альоша, а под тях – Княжеската градина и пощата. С такова разположение и такава енциклопедична картина, хотелът би могъл да се казва и „Панорама“.

„Тримонциум“ или „Тримона“, както умилително го наричат старите пловдивчани, е открит през 1954 година и дълги години е бил част от веригата „Балкантурист“. Той веднага се преврънал в символ на града, не само заради достолепната за времето си сграда и не само защото

носи едно от старите имена на Пловдив (означава трихълмие).

През годините пловдивчани създават много спомени с него, а бохемите сред тях могат да ви разказват за своите „афери“ от „Бумбарника“ – култовия хотелски ресторант.

Хубаво е, че и след приватизацията, мястото не е сменило предназначението си. Понастоящем се стопанисва от веригата Ramada, която не е турска, както си мислех на закуска, докато наблюдавах как някои от гостите си наливат чай в малките чашки с форма на лале. Брандът Ramada е част от американската верига Wyndham Hotels.

Радвам се, че първото име на хотела не е отпаднало от днешното му наименование и че

надписът със златни букви ХОТЕЛ ТРИМОНЦИУМ

върху ниското тяло на сградата не само че не е изтърбушен от фасадата, а дори е подновен. Същото важи и за вертикалния надпис, който гледа към пощата.

На такова място, при толкова много история и истории, човек наистина може да се запита:

„А какво е бъдещето на хотела?“

Един любопитен отговор намираме в пожеланието-орисия, отправено не от кой да е, а от първия космонавт Юрий Гагарин.

На 12 април 1961 година, с космическия кораб „Восток 1“, Гагарин извършва пълна обиколка на земята. Скоро след този историческия полет, космонавтът тръгва на международна обиколка. България е втората държава в това турне,

а Пловдив – един от градовете, посетени от космонавта.

Не е нощувал в Тримонциум, но за кратко е бил в ресторанта на хотела. Ето какво е написал самият той, на руски език, в книгата за похвали и оплаквания (снимки на този текст може да откриете в мрежата): „Много съм благодарен на комплекса за няколкото щастливи минути, които прекарах тук. Желая ви да имате по-здрави връзки с туристи от всички страни и континенти, а в бъдеще – с туристи и от други планети.“

Юрий Гагарин, 23.05.61 година.

Текст: Мирослава Иванова

Снимки: Циферблат

 Ако искате да разкажем за вашата дейност или да посетим вашето място и да ги представим точно както са ни харесали те, пишете ни на office@tsiferblat.bg